Brintellix: Naděje pro lepší zítřky?

Brintellix

Co je Brintellix?

Brintellix je moderní antidepresivum na předpis, které pomáhá dospělým pacientům zvládat příznaky deprese. Účinnou látkou v Brintellixu je vortioxetin, který patří mezi nejnovější generaci léků proti depresi. Tento přípravek funguje především díky svému vlivu na hladinu serotoninu v mozku, což je látka zodpovědná za naši náladu a pocit pohody. Dobrou zprávou je, že Brintellix nevyvolává závislost, takže se ho nemusíte bát užívat dlouhodobě. Mějte ale na paměti, že než lék začne správně působit, může to trvat i několik týdnů. Proto je opravdu důležité vydržet a nepřestávat s užíváním, i když se začnete cítit lépe. Vždy se řiďte doporučením svého lékaře a případné změny v léčbě s ním nejdřív proberte.

Jak Brintellix funguje?

Brintellix, který obsahuje vortioxetin, je moderní lék ze skupiny antidepresiv. I když přesně nevíme, jak funguje, víme, že hlavně ovlivňuje hladinu serotoninu v našem mozku. Serotonin je vlastně takový poslíček mezi našimi nervovými buňkami - přenáší zprávy z jedné buňky do druhé. Když si vezmete Brintellix, zvýší se množství serotoninu v mozku, a díky tomu se vám může zlepšit nálada a depresivní příznaky ustoupí. Zajímavé je, že vortioxetin působí i na další místa v mozku, což může být důvod, proč je v léčbě deprese tak účinný. Je fajn vědět, že na Brintellix nevzniká závislost, ale nikdy byste ho neměli přestat brát ze dne na den - vždycky je potřeba ho vysazovat pomalu a poradit se o tom s doktorem.

Dávkování a užívání

Berte Brintellix přesně tak, jak vám doporučil váš doktor. Neberte si více tabletek, než máte předepsáno. Většinou se Brintellix užívá jednou za den, můžete ho vzít při jídle nebo nalačno. Tabletu polkněte vcelku a zapijte ji sklenicí vody. Každému pacientovi se dávka stanovuje individuálně podle jeho stavu a toho, jak na léčbu reaguje. Na začátku vám doktor většinou předepíše menší dávku, kterou pak postupně navýší, až najdete tu správnou. Nikdy si sami neupravujte dávkování, vždycky se nejdřív poraďte s doktorem. I když se začnete cítit mnohem líp, nepřestávejte Brintellix brát, dokud se neporadíte se svým lékařem. Když léčbu náhle ukončíte, můžou se objevit nepříjemné vedlejší účinky.

Vlastnost Brintellix Jiné antidepresivum (Příklad)
Účinná látka Vortioxetin Escitalopram
Dostupné dávkování (mg) 5, 10, 15, 20 10, 20

Možné nežádoucí účinky

Brintellix, podobně jako jiné léky na depresi z rodiny SSRI, může u některých lidí vyvolat vedlejší účinky. Není to ale pravidlem a každý na lék reaguje jinak. Docela běžně se stává - asi u jednoho člověka ze sta - že se objeví pocit na zvracení, průjem nebo naopak zácpa, někdy i skutečné zvracení. Někteří lidé také pociťují motání hlavy, mají sucho v puse, cítí se unavení nebo nemůžou spát. Většinou jde ale o mírné potíže, které časem samy zmizí.

Méně často se můžou objevit i vážnější problémy. Mezi ně patří třeba alergické reakce, krvácení, křeče nebo změny v chování jako agresivita. Vzácně se můžou vyskytnout i myšlenky na sebepoškození nebo sebevraždu. Kdyby se u vás cokoliv takového projevilo, je potřeba hned zajít k doktorovi. Je dobré mít na paměti, že Brintellix nemusí sedět každému, proto je důležité jeho užívání vždycky probrat s lékařem.

Interakce s jinými léky

Brintellix může mít vzájemné působení s jinými léky, podobně jako všechna antidepresiva. Je zásadní říct doktorovi o všech lécích, které berete - ať už jsou na předpis nebo volně dostupné, včetně vitamínů a doplňků. Léčit se na vlastní pěst může být riskantní. Některé přípravky totiž můžou zvýšit hladinu serotoninu v mozku. Když se takové léky zkombinují s Brintellixem, hrozí vznik serotoninového syndromu. Jde sice o vzácný, ale vážný stav. Pokud se u vás objeví zmatenost, neklid, třes, nadměrné pocení, průjem nebo horečka, běžte hned k lékaři. Je nutné informovat svého doktora hlavně tehdy, pokud užíváte léky na ředění krve, srdce, epilepsii nebo psychiku. Lékař pak může upravit dávkování nebo vás bude sledovat kvůli případným vedlejším účinkům. Mějte ale na paměti, že tyto informace nemůžou nahradit konzultaci s vaším lékařem.

Těhotenství a kojení

Vliv léku Brintellix, moderního antidepresiva s vortioxetinem, na těhotné a kojící ženy zatím není úplně jasný. I když testy na zvířatech neukázaly, že by lék škodil nenarozenému mláděti, nemáme dost informací z výzkumů u lidí. Proto by se Brintellix měl v těhotenství brát jen v případech, kdy je přínos pro maminku důležitější než případné riziko pro miminko. U kojení taky nevíme přesně, jestli se vortioxetin dostává do mateřského mléka. Kvůli možným rizikům pro děťátko je potřeba dobře zvážit, zda přestat kojit nebo vysadit Brintellix. Je důležité probrat užívání všech léků, včetně Brintellixu, během těhotenství a kojení se svým doktorem. Ten nejlépe posoudí vaši konkrétní situaci a navrhne nejlepší řešení.

Kdy kontaktovat lékaře

Když berete Brintellix nebo jiné léky na depresi, je dobré vědět, že léčba nemusí vždycky probíhat hladce. Občas se můžou objevit vedlejší účinky, které je potřeba řešit s doktorem. Kdybyste na sobě zpozorovali něco divného nebo znepokojujícího, hlavně když je to vážné, nepolevuje to nebo se to horší, určitě zajděte za svým lékařem.

Dávejte si hlavně pozor na tohle: když se deprese nebo úzkosti zhorší, máte myšlenky na sebevraždu nebo se tak chováte, když se vám nečekaně mění nálady nebo chování - třeba jste neklidní, rozrušení, máte záchvaty paniky, nemůžete spát, jste agresivní, podráždění, jednáte impulzivně, jste přehnaně aktivní nebo máničtí.

Vzácně se může objevit serotoninový syndrom, což je vážný stav, který může ohrozit život. Poznáte ho podle toho, že jste zmatení, máte halucinace, špatně koordinujete pohyby, srdce vám buší jako o závod, třesete se, je vám špatně, zvracíte a máte průjem.

Tohle samozřejmě nejsou všechny možné vedlejší účinky. Vždycky se řiďte tím, co vám řekl doktor, a když si nejste něčím jistí nebo máte obavy, běžte se s ním poradit.

Alternativy k Brintellixu

Brintellix sice patří mezi moderní antidepresiva, ale rozhodně není jedinou možností léčby. Pro každého může být vhodný jiný lék, záleží na konkrétní situaci a potřebách člověka.

Na trhu máme spoustu dalších antidepresiv. Třeba takové SSRI léky jako Cipralex nebo Zoloft, které pomáhají hlavně s hladinou serotoninu. Pak jsou tu SNRI přípravky - například Efexor nebo Cymbalta, které působí na serotonin i noradrenalin. No a nesmíme zapomenout na klasická tricyklická antidepresiva jako Amitril.

Zajímavou skupinou jsou také méně běžná antidepresiva jako Wellbutrin nebo Remeron. Každý z těchto léků má svoje specifika - různé vedlejší účinky a může různě reagovat s dalšími léky, které člověk bere. Proto je fakt důležité všechno probrat s doktorem, který nejlíp posoudí, co bude v konkrétním případě fungovat nejlépe.

Důležité informace

Než začnete užívat Brintellix nebo jakýkoliv jiný lék, určitě zajděte za svým doktorem. Brintellix, který obsahuje účinnou látku vortioxetin, pomáhá dospělým pacientům s depresí. Je ale potřeba vědět, že tento lék není pro každého a může mít vedlejší účinky. Často se stává, že se objeví nevolnost, průjem nebo točení hlavy. V některých vzácných případech můžou nastat i vážnější potíže - třeba prohloubení deprese nebo myšlenky na sebepoškození. Kdyby se u vás objevilo cokoliv neobvyklého, hned volejte svému lékaři. Nezapomeňte, že Brintellix, stejně jako ostatní antidepresiva, může reagovat s jinými léky. Proto je fakt důležité říct doktorovi o všech lécích, které berete - i o těch z lékárny bez předpisu a různých doplňcích stravy.

Publikováno: 16. 02. 2025

Kategorie: zdraví