Gastroskopie: Co čekat a nebát se!

Gastroskopie

Co je gastroskopie

Gastroskopie, někdy nazývaná také ezofagogastroduodenoskopie, je vyšetřovací metoda, která umožňuje lékaři prohlédnout si sliznici horní části trávicího traktu. Tato část zahrnuje jícen, žaludek a dvanáctník. Provádí se pomocí gastroskopu, tenkého ohebného přístroje s kamerou na konci, který se zavádí ústy do trávicího traktu. Během vyšetření může lékař zhodnotit vzhled sliznice, odhalit případné abnormality, jako jsou záněty, vředy, polypy nebo nádory, a odebrat vzorky tkáně k dalšímu mikroskopickému vyšetření (biopsie). Gastroskopie je běžně prováděný a bezpečný zákrok, který pomáhá diagnostikovat a léčit širokou škálu onemocnění trávicího traktu.

Proč se provádí

Gastroskopie, neboli endoskopické vyšetření horní části trávicího traktu, se provádí z mnoha důvodů. Pomáhá lékařům diagnostikovat a někdy i léčit širokou škálu onemocnění a stavů. Mezi nejčastější důvody patří vyšetření příčin, jako jsou bolesti břicha, pálení žáhy, nevolnost, zvracení, potíže s polykáním nebo nevysvětlitelný úbytek na váze. Gastroskopie může také pomoci odhalit záněty, vředy, polypy nebo nádory v jícnu, žaludku a dvanáctníku.

Pomocí gastroskopu, tenké ohebné trubice s kamerou, může lékař prohlédnout sliznici trávicího traktu a v případě potřeby odebrat vzorky tkáně k dalšímu mikroskopickému vyšetření. Gastroskopie se obvykle provádí ambulantně a je dobře snášena.

Příprava na vyšetření

Před vyšetřením trávicího traktu pomocí endoskopu, jako je gastroskopie, je důležité se správně připravit. Příprava obvykle zahrnuje dodržování pokynů lékaře ohledně jídla a pití. Obvykle je nutné 6 až 8 hodin před gastroskopií nejíst a nepít. Důvodem je, aby byl váš žaludek prázdný a lékař měl jasný výhled při vyšetření. V opačném případě by zbytky potravy mohly bránit vyšetření a ztěžovat diagnostiku. Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, včetně volně prodejných léků, doplňků stravy a bylinných přípravků. Některé léky mohou ovlivnit výsledky vyšetření nebo způsobit komplikace.

Průběh gastroskopie

Před samotným výkonem dostanete lokální anestetikum v podobě spreje do krku, které znecitliví sliznici a potlačí dávivý reflex. Během vyšetření ležíte na levém boku se skrčenýma nohama. Do úst vám bude vložen plastový náustek, kterým následně lékař zavede tenký ohebný endoskop – hadičku s kamerou na konci – přes jícen do žaludku a dvanáctníku. Průchod endoskopu trávicím traktem není bolestivý, ale může vyvolávat tlak, nutkání na zvracení nebo pocit plnosti. Během gastroskopie může lékař provést i drobné zákroky, jako je odběr vzorků tkáně (biopsie), zastavení krvácení nebo odstranění polypů. Vyšetření obvykle trvá 5-10 minut a po jeho skončení je nutné setrvat v klidu asi hodinu, než odezní účinek anestetika.

Vlastnost Gastroskopie Rentgen s baryovou kaší
Invazivní vyšetření Ano Ne
Potřeba sedace Často Ne
Délka vyšetření 5-15 minut 30-60 minut
Možnost odběru vzorků Ano Ne

Možné komplikace

Ačkoliv je gastroskopie a vyšetření trávicího traktu pomocí endoskopu obecně považováno za bezpečné, jako u každého lékařského zákroku, existuje i zde malé riziko komplikací. Mezi nejčastější patří mírné krvácení v místě odběru vzorku tkáně (biopsie) nebo polypu. Toto krvácení je obvykle zanedbatelné a samo odezní. Velmi vzácně může dojít k závažnějšímu krvácení, které si vyžádá další ošetření. Další velmi vzácnou komplikací je protržení stěny jícnu, žaludku nebo dvanáctníku, ke kterému může dojít průchodem endoskopu nebo při odběru vzorku tkáně. V takovém případě je nutný okamžitý chirurgický zákrok. Po gastroskopii se mohou vyskytnout i mírné nežádoucí účinky, jako je bolest v krku, nadýmání nebo nevolnost. Tyto potíže jsou obvykle dočasné a odezní samy během několika hodin nebo dnů. Je důležité si uvědomit, že komplikace po gastroskopii jsou velmi vzácné a přínosy vyšetření obvykle převažují nad riziky. Pokud máte jakékoli obavy ohledně možných komplikací, neváhejte se poradit se svým lékařem.

Výsledky a jejich interpretace

Po provedení gastroskopie a endoskopického vyšetření trávicího traktu lékař pečlivě zanalyzuje získané snímky a vzorky tkání. Na základě těchto zjištění stanoví diagnózu a navrhne další postup léčby.

Výsledky vyšetření mohou odhalit různé stavy a onemocnění, jako jsou záněty jícnu, žaludku nebo dvanáctníku, vředy, polypy, celiakie, nádory a další.

Důležité je si uvědomit, že interpretace výsledků vyšetření je komplexní proces, který vyžaduje odborné znalosti a zkušenosti lékaře.

V případě nejasností nebo dotazů se neváhejte obrátit na svého ošetřujícího lékaře, který vám výsledky vyšetření podrobně vysvětlí a zodpoví vaše dotazy.

Pamatujte, že včasná diagnostika a léčba hrají klíčovou roli v úspěšném zvládání onemocnění trávicího traktu.

Gastroskopie: pohled do nitra, který odhalí více než tisíc slov, a někdy i bolest utiší.

Zdeněk Dvořáček

Rekonvalescence po gastroskopii

Po gastroskopii, což je vyšetření trávicího traktu pomocí endoskopu, je obvykle nutná krátká rekonvalescence. Většina pacientů se cítí po zákroku dobře a může se vrátit k běžným aktivitám během několika hodin. Po dobu několika hodin po gastroskopii se nedoporučuje řídit motorová vozidla ani obsluhovat stroje, protože účinky sedativ se mohou projevovat i po odeznění anestezie. V krku můžete pociťovat mírnou bolest nebo tlak, což je způsobeno průchodem endoskopu. Tyto příznaky obvykle do 24 hodin odezní. Vzácně se mohou po gastroskopii objevit komplikace, jako je krvácení nebo perforace trávicího traktu. Pokud se u vás objeví silná bolest břicha, horečka, zvracení nebo krev ve stolici, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Dodržujte pokyny svého lékaře ohledně diety a užívání léků po gastroskopii. Obvykle se doporučuje pít dostatek tekutin a vyhýbat se těžkým jídlům a alkoholu po dobu několika hodin po zákroku.

Životní styl po vyšetření

Po gastroskopii či jiném endoskopickém vyšetření trávicího traktu vám lékař sdělí výsledky a doporučí případnou léčbu. V závislosti na diagnóze a vašem celkovém zdravotním stavu může lékař doporučit úpravu životního stylu. Mezi obecná doporučení patří stravování. Jezte pravidelně menší porce jídel a vyhýbejte se tučným, smaženým a dráždivým jídlům. Důležitý je dostatečný příjem tekutin, nejlépe vody. Omezte konzumaci alkoholu a kávy, které dráždí sliznici žaludku. Kouření zpomaluje hojení a zhoršuje trávení, proto se doporučuje s ním přestat. Dodržování těchto zásad vám pomůže zmírnit případné potíže a podpořit hojení trávicího traktu.

Publikováno: 11. 12. 2024

Kategorie: zdraví