Lupus: Tichý nepřítel, o kterém byste měli vědět více

Lupus

Co je lupus

Lupus patří mezi zákeřná autoimunitní onemocnění, které může napadnout různé části našeho těla. Představte si, že váš vlastní imunitní systém, který vás má normálně chránit, se najednou obrátí proti vám a začne útočit na vaše vlastní tkáně a orgány. Tohle je přesně to, co se děje při lupusu. Nemoc může zasáhnout kůži, klouby, srdce, plíce, ledviny a další orgány. Pokud se zaměříme na kožní lupus, což je speciální forma této nemoci známá jako kožní lupus erythematodes, můžeme ho potkat buď samostatně, nebo spolu s problémy v jiných částech těla. Každý pacient to má jinak - někdo má jen nepříjemné červené, šupinaté vyrážky na obličeji, krku, uších nebo rukou, jiní bojují s vypadáváním vlasů nebo vředy v puse a nose. Co je typické? Vyrážky často svědí, bolí a sluníčko jim vůbec nedělá dobře. Kůže může měnit barvu a každý pacient má svůj vlastní příběh s touto nemocí - co platí na jednoho, nemusí platit na druhého.

Příznaky lupusu

Lupus se na kůži projevuje různými způsoby a každý pacient to může mít jinak. Asi nejznámější je červený motýlek na tváři - takové načervenalé skvrny, které připomínají motýlí křídla. Tenhle typický znak se ukáže zhruba u třetiny až poloviny lidí s lupusem. Často se taky setkáváme s diskoidním lupusem, kdy se na kůži objevují červené, šupinaté fleky, které můžou zanechat jizvy. Nejčastěji je najdeme v obličeji, na krku nebo rukách, ale vlastně se můžou objevit kdekoli na těle. Lupus s sebou může přinést i další kožní potíže - třeba přecitlivělost na sluníčko, záněty cévek pod kůží nebo vypadávání vlasů. Každý člověk s lupusem může mít jiné příznaky a v jiné míře, není to u všech stejné. Když máte pocit, že by mohlo jít o lupus, určitě zajděte k doktorovi, aby se na to podíval a případně nastavil správnou léčbu.

Příčiny vzniku

Lupus patří mezi zákeřné autoimunitní nemoci, která dokáže napadnout různé části těla, hlavně kůži. Dodnes vlastně přesně nevíme, co lupus způsobuje, ale odborníci se shodují, že za tím stojí mix genů a vlivů okolního prostředí. Když má někdo k lupusu genetické sklony, může nemoc propuknout třeba kvůli virovému onemocnění, nadměrnému slunění nebo reakci na některé léky - tělo pak začne útočit samo na sebe. Každý pacient s lupusem to má jinak, příznaky se můžou hodně lišit. Na kůži se lupus často projevuje červenými, šupinatými fleky, hlavně na obličeji, krku a rukách. Typická je vyrážka přes tváře a nos, která připomíná motýla. Člověk s lupusem taky hůř snáší sluníčko a může mu hodně padat vlasy. Zajímavé je, že kožní problémy jsou často první věc, které si člověk všimne, i když lupus zatím nezasáhl jiné orgány. Aby lékaři lupus správně odhalili, musí spojit více věcí dohromady - to, co pacient popisuje, výsledky vyšetření a laboratorní testy. Každému pak nastaví léčbu na míru podle toho, jak moc je nemocný a které orgány jsou zasažené.

Lupus je jako zákeřný drak, který se ukrývá v hlubinách těla a čas od času vystrčí své ohnivé drápy, aby se do něj bolestivě zaryl.

Anežka Nováková

Diagnostika onemocnění

Diagnostikovat lupus není vůbec jednoduché. Jde o chronické autoimunitní onemocnění, které se může projevit na kůži i v dalších částech těla. Bohužel neexistuje žádný jednoduchý test, který by dokázal lupus přímo potvrdit. Doktoři proto musí brát v úvahu více věcí najednou - ptají se na zdravotní historii, prohlédnou pacienta a nechají udělat různá laboratorní vyšetření. Když doktor vyšetřuje pacienta, důkladně si prohlíží jeho kůži. Hledá typické známky lupusu, třeba motýlovitou vyrážku na tvářích a nose nebo červené šupinaté fleky, kterým se říká diskoidní lupus. Pro zjištění lupusu jsou hodně důležité krevní testy. U většiny lidí s lupusem se najdou takzvané antinukleární protilátky (ANA). Samotný pozitivní test na ANA ale ještě neznamená, že člověk lupus má - je potřeba udělat další speciální testy na protilátky, jako jsou anti-dsDNA, anti-Sm nebo anti-Ro/SSA a anti-La/SSB. Někdy je taky potřeba vzít malý vzorek kůže na rozbor, aby se potvrdilo, že jde opravdu o kožní lupus a ne o něco jiného. K správnému rozpoznání lupusu je potřeba zkušený doktor, který se na problém dívá ze všech stran. Čím dřív se lupus odhalí a začne léčit, tím líp se dají zvládnout jeho příznaky a předejít komplikacím.

Léčba a terapie

Když se léčí lupus a jeho kožní příznaky, musíme ke každému pacientovi přistupovat jinak - záleží totiž na tom, jak moc je nemoc závažná a jaké konkrétní potíže člověka trápí. Snažíme se hlavně zklidnit přehnaně aktivní imunitní systém, ulevit od nepříjemných příznaků a zabránit tomu, aby se trvale poškodily orgány. Lékaři většinou předepisují kortikosteroidy na zmírnění zánětu a léky tlumící imunitu. Je super důležité chránit se před sluníčkem, protože to může kožní problémy u lupusu pěkně zhoršit. Proto by si měli pacienti dávat pozor na přímé slunce, nosit vhodné oblečení a mazat se krémem s vysokou ochranou. Kromě léků existuje spousta dalších věcí, které můžou pomoct lépe zvládat lupus a jeho kožní projevy. Třeba zdravý životní styl s dobrou stravou, hodně odpočinku, přiměřený pohyb podle toho, jak se člověk cítí, a vyhýbání se stresu. Nesmíme zapomenout ani na psychickou pohodu a to, že pacienti potřebují rozumět své nemoci - jen tak se s ní můžou naučit žít co nejlépe.

Život s lupusem

Lupus je zákeřná nemoc, která dokáže pořádně potrápit - zvlášť když se projeví na kůži. Spousta pacientů říká, že právě kožní příznaky jsou pro ně tím nejhorším, co musí snášet. Na kůži se lupus umí předvést v různých podobách, od nenápadných flíčků až po nepříjemné boláky. Typicky se objevuje třeba motýlek na obličeji - červená vyrážka, která se táhne přes nos a tváře. Někdy se tvoří červené šupinaté plochy, jindy zase kůže přehnaně reaguje na sluníčko nebo se zanítí cévy. To všechno člověka nejen trápí fyzicky, ale často mu to taky pěkně pocuchá sebevědomí a znepříjemní běžný život. Když má někdo lupus, musí se o svoji kůži extra starat. Základem je pořádná ochrana před sluncem - kvalitní opalovací krém s vysokým faktorem, dlouhé rukávy a vůbec se slunci raději vyhýbat, když praží nejvíc. Důležité je taky používat šetrnou kosmetiku, která pokožku nedráždí a dobře hydratuje. Když už jsou kožní problémy vážnější, přichází na řadu léky od doktora - třeba kortikosteroidy nebo léky původně určené na malárii.

Tipy pro pacienty

Lupus patří mezi autoimunitní choroby, které často postihují kůži. Pokud máte lupus a trápí vás kožní projevy, je třeba dodržovat několik základních pravidel. Sluníčko je váš nepřítel - ultrafialové paprsky totiž můžou příznaky pořádně zhoršit. Proto si vždycky namažte kvalitní opalovací krém s vysokou ochranou, noste dlouhé rukávy a nezapomeňte na klobouk nebo kšiltovku. V poledne radši zůstaňte ve stínu. Stejně důležité je, jak se o pleť staráte. Vybírejte si jemnou kosmetiku, která pokožku nedráždí, a při čištění na ni netlačte. Pleť potřebuje pravidelně hydratovat, a když vám lékař předepíše speciální masti, používejte je podle jeho doporučení. Mějte na paměti, že čím dřív se lupus odhalí a začne léčit, tím lépe se vám povede držet ho pod kontrolou. Když budete tyhle rady dodržovat, určitě se vám uleví a život s lupusem bude snesitelnější.

Lupus a těhotenství

Lupus patří mezi nemoci, kdy imunitní systém útočí na vlastní tělo a může zasáhnout různé orgány, hlavně kůži. Když ženy s lupusem chtějí miminko, měly by vědět, že jejich nemoc může zkomplikovat jak těhotenství, tak zdraví děťátka. Pokud je lupus aktivní, hrozí větší nebezpečí závažných potíží - může se objevit preeklampsie, dítě se může narodit předčasně, nebo může dojít k potratu. Na obličeji se často objevuje typická vyrážka připomínající motýlí křídla, která se během těhotenství může ještě zhoršit. Proto by měly nastávající maminky s lupusem pravidelně navštěvovat jak gynekologa, tak revmatologa, kteří mají s léčbou této nemoci zkušenosti. Tihle doktoři jim pomůžou zvládnout nemoc tak, aby rizika pro maminku i miminko byla co nejmenší. Když budou chodit na kontroly, brát správně léky a žít zdravě, mají velkou šanci, že těhotenství proběhne v pořádku.

Vlastnost Lupus
Typ onemocnění Autoimunitní
Postižená oblast Kůže, klouby, orgány
Dědičnost Ano, ale ne přímo

Výzkum a budoucnost

Lékaři a vědci se snaží lépe porozumět tomu, jak lupus vlastně vzniká a jak se projevuje na kůži. Zkoumají různé geny a faktory, které můžou nastartovat problémy s imunitou, typické pro tuhle nemoc. Hlavním cílem je najít takovou léčbu, která by dokázala zkrotit přehnaně aktivní imunitní systém, ale nezpůsobovala přitom další zdravotní potíže. V laboratořích se testují nové léky, moderní biologické přípravky i způsoby léčby pomocí buněk - to vše s nadějí, že by to mohlo pacientům ulevit a zlepšit jejich každodenní život. Do budoucna se počítá s tím, že se léčba lupusu a kožních problémů bude přizpůsobovat na míru každému pacientovi podle toho, jak přesně se u něj nemoc projevuje.

Publikováno: 30. 01. 2025

Kategorie: zdraví