Trápí vás Bakerova cysta? Co s ní?

Bakerova Cysta

Co je Bakerova cysta?

Víte co je to Bakerova cysta? Je to takovej váček s tekutinou, kterej se udělá vzadu za kolenem. Když ho tam máte, může vám to za kolenem otýct a bejt to napnutý, někdy to i bolí, hlavně když s tím hejbete. Ta cysta může bejt různě velká - někdy je tak malinká, že si jí ani nevšimnete, jindy může bejt pěkně velkej otok, kterej vám brání normálně chodit.

Většinou se Bakerova cysta neobjeví jen tak sama od sebe. Často souvisí s nějakým průšvihem v koleni - třeba s artrózou, zánětem, nebo když máte pochroumanej meniskus. Kvůli těmhle problémům se v koleni začne tvořit moc tekutiny, která se pak nahromadí vzadu za kolenem a udělá se z toho cysta. I když ta cysta sama o sobě není nic hroznýho, může to bejt znamení, že máte v koleni nějakej jinej problém. Takže když tam něco takovýho najdete, radši zajděte k doktorovi, ať se na to koukne a řekne vám, co s tím. Léčba pak záleží na tom, jak moc vás to otravuje a co to vlastně způsobilo. Někdy to může zmizet i samo od sebe.

Příznaky Bakerovy cysty

Když se vám objeví Bakerova cysta, může být stejně překvapivá jako pozitivní ovulační test - někdy ji ani nepoznáte, jindy vás pěkně potrápí. Je to taková boule vzadu za kolenem, která dokáže být pěkně protivná. Někdo ji má a vůbec netuší, podobně jako když dostanete pozitivní ovulační test a nejste si jistí, co to vlastně znamená. Většinou ale člověk cítí, že mu za kolenem něco překáží nebo tlačí, zvlášť když je dlouho na nohou nebo se hýbe. I v klidu to může bolet, hlavně když cysta tlačí na okolní nervy nebo žíly - to je pak stejně nepříjemné jako čekání na pozitivní ovulační test, když se snažíte otěhotnět. Někdy je problém i s ohýbáním kolene, a když cysta praskne, může vás v lýtku překvapit ostrá bolest jako křeč. Lýtko bývá teplé a červené. V takovém případě neváhejte a běžte k doktorovi, stejně jako byste měli konzultovat svůj pozitivní ovulační test s gynekologem.

Srovnání Bakerovy cysty s jinými typy cyst
Vlastnost Bakerova cysta Jiný typ cysty (Příklad)
Umístění Zadní část kolena Vaječníky
Příčina Problémy s kolenním kloubem (artróza, poranění) Hormonální změny
Příznaky Otok za kolenem, bolest, ztuhlost Bolest břicha, nepravidelná menstruace

Příčiny vzniku cysty

Bakerova cysta, nebo taky cysta v podkolení, je vlastně takovej váček plnej tekutiny, kterej se udělá vzadu za kolenem. Vzniká to tak, že se v kloubu začne tvořit moc tý mazlavý tekutiny, co normálně koleno promazává. Ta tekutina se pak nahromadí v takovým malým váčku, kterej je tam proto, aby se šlachy a kosti v koleni vo sebe tolik nedřely. Je několik věcí, který můžou za to, že se ta cysta vytvoří. Nejvíc to bejvá kvůli zánětům v kloubu, třeba při revmatoidní artritidě nebo artróze. Tyhlety potíže způsobujou, že je koleno furt zanícený, a proto se tam tvoří víc tý mazlavý tekutiny. Může to bejt taky z toho, že si člověk nějak zraní koleno, třeba když si natrhne meniskus nebo vazy. Když se koleno takhle poraní, může tam natýct krev a pak se z toho udělá cysta. Někdy se ta Bakerova cysta objeví jen tak, bez nějakýho důvodu.

Diagnostika Bakerovy cysty

Jak se pozná bakerova cysta? Doktor se tě nejdřív zeptá, co tě trápí - jestli tě to bolí, máš otok nebo se ti třeba špatně ohýbá koleno. Pak ti koleno prohlídne a vyzkouší, jak se hýbe a kde to bolí. Aby si byl fakt jistý, co to je, pošle tě na nějaký vyšetření. Nejčastějc se dělá ultrazvuk, kterej ukáže, jak je cysta velká a jak vlastně vypadá. Někdy je potřeba udělat i magnetickou rezonanci, ta ukáže všechno mnohem líp a může odhalit i jiný problémy v koleni. Bakerova cysta může bejt dvou typů - buď je spojená s kolenem takovým krčkem, nebo není spojená vůbec. To, jakej typ to je, je pak důležitý pro to, jak se to bude léčit. Doktoři to poznaj podle toho, jak cysta na těch vyšetřeních vypadá a kde přesně je.

Léčba bez nutnosti operace

Když máš bakerovu cystu, nemusíš hned na operaci, hlavně pokud je menší a moc tě neotravuje. Často stačí řešit příznaky a hlavně to, co tu cystu způsobilo. Můžeš to zkusit vyležet, dávat na to led, brát nějaký prášky na bolest jako je ibalgin nebo nurofen, a chodit na fyzio. Fyzioterapeut ti ukáže, jak máš cvičit, aby se ti posílily svaly kolem kolena a líp se ti s ním hýbalo. Je fakt, že tyhle věci ti sice můžou ulevit od bolesti, ale cysta tam klidně může zůstat. Záleží taky na tom, jakej typ cysty máš. Třeba když je to kvůli revmatoidní artritidě, musíš hlavně léčit tohle. Když cysta sama praskne, může se ti ulevit, ale radši zajdi k doktorovi, ať se něco nepos*ere.

Chirurgické řešení cysty

Když selže běžná léčba bakerovy cysty v podkolení, což je vlastně taková boule vzadu za kolenem, přichází na řadu operace. Předtím se to většinou zkouší vyřešit klidem, ledem, prášky proti zánětu a cvičením s fyzioterapeutem. Když tohle všechno nepomůže a koleno pořád bolí a otéká, je čas na chirurga.

Operace se dělá buď v místním umrtvení, nebo tě uspí úplně - záleží, jak je ta cysta velká a kde přesně sedí. Doktor udělá malý řez vzadu v podkolení a cystu vyndá. Někdy je potřeba se podívat dovnitř kolena speciální kamerou, aby se zjistilo, jestli není problém třeba s meniskem nebo chrupavkou, což bývá docela častá příčina.

Po operaci je fakt důležitý držet se rad doktora a makat na rehabilitaci. Stejně jako když řešíš kdy pít protein při hubnutí, i tady je timing zásadní. Dostaneš speciální cviky na posílení svalů okolo kolena - podobně jako když řešíš jak se zbavit podbradku nebo děláš cviky na hubnutí. Většina pacientů se z toho nakonec dostane v pohodě a můžou se vrátit ke všem aktivitám. Když víš kdy pít protein při hubnutí a jak správně cvičit, výsledky jsou mnohem lepší. Jen musíš počítat s tím, že podobně jako kdy pít protein při hubnutí, i tady je důležitá pravidelnost - ta cysta se může někdy vrátit, i když už ji jednou vyoperovali. Prostě je to běh na dlouhou trať.

Prevence a domácí péče

Bakerova cysta, kterou doktoři označují taky jako popliteální cystu, je vlastně takovej váček s tekutinou vzadu za kolenem. Většinou se objeví, když už máte s kolenem nějakej průšvih - třeba artrózu nebo potrhanej meniskus. Aby se vám taková cysta neudělala, je fakt důležitý se o kolena starat. Neměli byste to s nima přehánět, hlídat si váhu a bylo by dobrý posilovat svaly okolo. Když si koleno nějak narazíte nebo zraníte, radši běžte k doktorovi a dělejte přesně to, co vám řekne - jinak se vám může udělat právě tahle cysta. Pokud už ji máte, ze začátku pomůže, když budete odpočívat, dávat na to led a případně si vzít něco na bolest z lékárny. Každopádně zajděte za doktorem, ten zjistí, proč se vám ta cysta udělala, a řekne vám, co s tím dělat dál.

Kdy vyhledat lékaře?

Bakerova cysta, která se taky říká podkolenní cysta, je vlastně takovej výrůstek za kloubem v podkolení. Je to v podstatě neškodnej otok, kterej se udělá v zadní části kolenního kloubu. No a i když většinou člověka moc neotravuje, někdy může bejt fakt nepříjemná a omezovat pohyblivost kloubu v koleni. Prostě taková otrava, co se tam občas udělá.

Když tě zničehonic začne pekelně bolet za kolenem nebo tam máš velký otok, fakt to nepodceňuj a radši běž k doktorovi - podobně jako když posiluješ svaly na ruce a něco se ti nezdá. No a u kolene to může být něco nepříjemnýho jako krevní sraženina nebo prasklá cysta. Hele, a když ta cysta rychle nabírá na objemu, je červená jak přetrénovaný svaly na ruce, na dotek pěkně teplá nebo tě bolí, případně máš horečku, tak s tím běž co nejdřív ke specialistovi. Prostě podobně jako když si namůžeš svaly na ruce při cvičení, nečekej zbytečně dlouho a nech to radši zkontrolovat, ať víš, že to není nějakej zánět nebo něco horšího.

Pokud tě cysta dlouhodobě otravuje nebo obtěžuje, zajdi za doktorem. Ten tě prohlídne, zeptá se na zdravotní problémy a možná tě pošle na ultrazvuk nebo magnetickou rezonanci, aby zjistil, jak je velká a kde přesně je. Podle toho ti pak doporučí, co s tím - někdy stačí jen počkat a sledovat to, jindy je potřeba prášky proti bolesti, rehabilitace, nebo v některých případech to musí vypíchnout nebo vyoperovat.

Publikováno: 23. 01. 2025

Kategorie: zdraví